خبر- نماز عبادی سیاسی جمعه 17 فروردین ماه 1397

#
نماز عبادی سیاسی جمعه 17 فروردین ماه 1397

 

 

 

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه های نماز جمعه شهر اصفهان اظهار کرد: درباره ترک یکی از گناهان کبیره، امام موسی بن جعفر(علیه السلام) فرمودند«انسان عاقل دروغ نمی گوید هر چند اجابت خواسته او در گفتن دروغ باشد.

 

مال و فرزند وسیله آزمایش الهی هستند

وی با بیان این که یکی از مواردی که ممکن است موجب انحراف انسان شود، مال و فرزند است، افزود: خداوند نیز در قرآن کریم مال و فرزند را فتنه دانسته است اما هم مال و هم فرزند صالح از بهترین نعمت‌ها و زینت زندگی دنیایی هستند اما منظور از فتنه این است که مال و فرزند یکی از موارد امتحان و سوال و جواب الهی است.

امام جمعه اصفهان با بیان این که سؤال از چگونگی تربیت فرزند در درگاه الهی منظور از همان فتنه است، گفت: اگر در تربیت فرزند موفق باشیم و فرزند صالحی از خود به جای بگذاریم با مرگ ما هم می تواند پرونده ما را باز نگه دارد و بر خیرات و ثواب‌های ما بیافزاید.

وی با بیان این که فرزند بر پدر 3 حق عمده دارد، خاطرنشان کرد: نخستین حق این است که مادری خوبی برای فرزند خود انتخاب کند و این مربوط به ازدواج است و باید بداند ثمره ای را که می خواهد به بار بیاورد باید زمینه خوبی داشته باشد چراکه مادر تأثیر به‌سزایی در تربیت فرزند دارد.

 

حقوق فرزندان بر پدر و مادر باید رعایت شود

آیت الله طباطبایی‌نژاد با بیان این که دومین حق انتخاب اسم نیکو و مناسب روی فرزند است، تصریح کرد: هر نامی که روی فرزند گذاشته می‌شود هم روی انسان تأثیر فراوان دارد و هم این که در روز قیامت با همان نام خوانده می‌شوند و روایات فراوانی نیز در این خصوص وجود دارد.

وی با بیان این که سومین حق کوشا بودن در ادب و تربیت کردن فرزند بر مبنای اصول اسلامی است، اذعان داشت: انبیا و اولیا الهی برای تربیت انسان آمده‌اند، البته برخی معتقدند که باطن انسان‌ها را نمی‌توان تغییر داد در حالی که این حرف غلطی است، حیوان را هم می‌توان تغییر داد انسان که اشرف مخلوقات است را که راحت‌تر می‌توان تربیت کرد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: در خصوص نحوه تربیت، اصول تربیتی و … روایات و احادیث فراوانی وجود دارد، واجب و لازم است که پدر فرزند خود را بر آداب الهی تربیت کند و پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند وای بر فرزندان آخرالزمان از پدرانشان، پدرانی که مؤمن هستند اما به وظیفه خود عمل نمی‌کند.

وی با بیان این که بنا به گفته پیامبر(صلی الله علیه و آله) این نوع پدران به وظیفه خود در قبال تربیت فرزند بر اساس آداب الهی، عمل نمی‌کنند، تأکید کرد: این پدران هیچ‌چیز از واجبات الهی را به فرزندان خود یاد نمی‌دهند و نسبت به نماز و روزه و حرام و حلال آن‌ها حساس نیستند.

 

نماز خواندن را پیش از سن تکلیف به فرزندان خود یاد دهیم

آیت الله طباطبایی‌نژاد با بیان این که در آخرالزمان برخی پدران مؤمن از این که فرزندشان در اعتکاف و نماز جماعت و جلسات قرآنی شرکت کنند، می‌رنجند و معتقدند که باید این کارها را رها کنند و به درس و کار بچسبند، یادآور شد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند من از این پدران بیزار هستم و این افراد نیز از من بیزار هستند.

وی با بیان این که طبق روایات اسلامی، باید فرزندان را گرامی داشت و به آن‌ها احترام گذاشت، بیان کرد: اگر پدران فرزندان خود را به آداب الهی تربیت کنند، خداوند گناهان او را می‌بخشد و از او درمی‌گذرد و از این قبیل روایات در خصوص اصل تأدیب فرزندان زیاد است.

امام جمعه اصفهان با بیان این که نماز خواندن و احکام الهی را باید پیش از رسیدن آن‌ها به سن تکلیف، به فرزندان خود یاد دهیم، ابراز داشت: در مساجد هم مسائل و احکام کم گفته می‌شود و خود مردم باید از ائمه جماعت بخواهند که مسائل و احکام را بگویند.

 

به حق عمل کنید و حق خود را بدانید تا زندگی خوبی داشته باشید

امام جمعه اصفهان در بخش دوم خطبه ها با دعوت همگان به تقوا گفت: حدیثی از امام موسی بن جعفر(علیه السلام) است که می فرمایند مردم اهل زمین به خوبی زندگی می کنند به شرطی که یکدیگر را دوست داشته و برادر و خواهر خود بدانند، به امانت خیانت نکنند، به حق عمل کنند و حق خود را بدانند و در این صورت تحت رحمت خدا به خوبی زندگی می کنند.

آیت الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به سالگرد شهادت سید محمدباقر صدر و خواهرش به دست رژیم بعث عراق، ادامه داد: در این هفته سالگرد شهادت شهید آوینی، شهید صیاد شیرازی و آیت‌الله شمس‌آبادی را در پیش داریم.

 

ترک گناه از انجام عمل خوب برتر است

وی با نام‌گذاری 18 فروردین به نام روز سلامت، مطرح کرد: پرهیز از آن چیزی که برای انسان مضر است، مصرف غذای سالم و انجام ورزش و نرمش روزانه، موجب پیشگیری از بیماری‌هاست و خانم‌ها در خانه باید به این امر اهتمام ویژه داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با بیان این که خوردن غذای سالم و به موقع، موجب سلامتی انسان است، تصریح کرد: حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌فرمایند ترک گناه از انجام عمل خوب برتر است چرا که انسان زمانی که عمل گناه را ترک کرد، به صورت خودکار به انجام کار خیر سوق پیدا می‌کند و این بخشی از سلامت روح و روان است.

 

قطع امید آمریکا از ایران به نفع ما تمام شد

وی در ادامه گفت: قطع رابطه سیاسی آمریکا و ایران در فروردین‌ماه 58 به دستور جیمی کارتر، یکی دیگر از اتفاقات این هفته است و امام خمینی(ره) فرمودند خبر قطع رابطه ایران و آمریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در همه عمر خود یک کاری کرده باشد که به خیر و صلاح مظلومان بوده است، همین کار بوده است.

 

آمریکا تنها راه تلافی شکست خود در ارتباط با ایران را قطع رابطه سیاسی دید

آیت الله طباطبایی‌نژاد افزود: اگر آمریکا ما را تحریم کند مردم ما مطمئن می‌شوند که باید روی پای خود بایستند و می‌توانند پیشرفت کنند، دشمن در همان ابتدا تلاش بسیاری کرد تا جمهوری اسلامی و ایران را از بین ببرند اما نتوانستند و این قطع رابطه به این دلیل بود که امیدشان از نابودی ایران، ناامید شده بود.

 

کشورهای عربی دلار نفتی می‌دهند و اسلحه می‌گیرند

وی با کنایه به عدم پیشرفت کشورهای عربی خاطرنشان کرد: این کشورها دلارهای نفتی را می‌دهند و اسلحه و فنّاوری می‌گیرند اما نمی‌توانند چیزی از خود بسازند در حالی که پس از گذشت 40 سال از عمر انقلاب، ما توانستیم پیشرفت‌های زیادی کسب کنیم و رهبر انقلاب نیز در سخنرانی نوروزی خود، از این پیشرفت‌ها و البته انتقادات گفتند.

امام جمعه اصفهان با بیان این که دشمنان سعی کردند نشان دهند آزادی در ایران وجود ندارد، عنوان کرد: آزادی واقعی در ایران وجود دارد در حالی که غرب آزادی را تنها در شهوت‌رانی و فحشا می‌داند، در کشور ما آزادی فکر و بیان است هر چند برخی هر چه می‌خواهند می‌گویند اما باز هم دم از عدم آزادی می‌زنند.

 

آزادی بی‌مرز آزادی جنگلی است

وی با اشاره به برگزاری مرتب انتخابات و رأی دادن مردم به تفکرات مختلفی که در رو به روی هم هستند، یادآوری کرد: در آمریکا نیز چنین آزادی نیست و دو حزبی هم که فعالیت دارند هر دو لیبرال سرمایه‌دار و تحت نفوذ یهودیان هستند، اما باید بدانیم هر آزادی محدودیتی دارد و در چارچوب شرع و عرف و عقل آزادی‌های انسان‌ها مورد ضمانت است، آزادی بی‌مرز آزادی جنگلی است.

 

دولت‌مردان برای نابودی بیکاری تمام همت خود را به کار ببندند

امام‌جمعه اصفهان حمایت و خرید کالای ایرانی را در راستای استقلال اقتصادی کشور بیان کرد و با بیان این که مسؤولان باید جلوی قاچاق کالا را بگیرند و مردم نیز از مصرف کالای ایرانی حمایت کنند، یادآوری کرد: تولیدکنندگان نیز باید با تولیدات استاندارد، کیفیت محصولات خود را ارتقاء دهند و دولت‌مردان هم تمام همت خود را برای نابودی بیکاری به کار ببندند.

 

فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ادامه دارد

وی با اشاره به روز ملی فناوری هسته‌ای، بیان کرد: در 20 فروردین سال 85 متخصصان علمی اعلام کردند که زنجیره غنی‌سازی اورانیوم در ایران تشکیل شده است و توانایی غنی‌سازی کامل اورانیوم را در ایران داریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به سیاست ایران مبنی بر عدم ساخت بمب هسته‌ای و سلاح‌های کشتارجمعی، مطرح کرد: ایران فعالیت‌های خود برای اقدامات صلح‌آمیز هسته‌ای را ادامه می‌دهد و مردم خیال نکنند که کار تعطیل است بلکه فعالیت‌ها هم چنان در حال انجام است.

وی در پایان با اشاره به روز تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خواستار کمک بیشتر مردم به حساب 100 شد و در پایان در خصوص شهادت امام کاظم(علیه السلام) گفت: یکی از دلایلی که حضرت در زندان بودند این بوده است که برخی مردم شایعه کرده بودند که امامی که دنیا را از عدل و داد پر می‌کند همین امام است و دشمن از ترس همین موضوع حضرت را زندانی کرد، با وجود سال‌های طولانی زندانی، اما هزاران روایت از ایشان نقل شده است.